Literatura regionalna

7 czerwca 2022 | 12:37

Polecamy nowości w dziale literatury regionalnej. Wśród nich „Uroczysko” Aleksandry Dobies – laureatki Wawrzynu Czytelników Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za 2021 r.

Aleksandra Dobies „Uroczysko”
Olsztyn: Miejska Biblioteka Publiczna, 2021

Dawna Warmia wyrosła z opowieści. Wyszeptanych po zmroku w ciemnych chałupach, których mrok rozpraszał płomień świecy. To historie dziwne, tajemnicze, skrępowane jedynie wyobraźnią. Dziś przygniecione trudnymi w odbiorze tekstami. Jednak, gdy pozwolimy dojść do głosu tradycji, legendom i baśniom, dotrzemy do własnych korzeni i obudzimy to, co drzemie uśpione na dnie.

Uroczysko Aleksandry Dobies to baśń wypleciona z warmińskich podań, wypełniona zapachem wilgotnego lasu, zagnieżdżona w wierzeniach i obyczajach naszych przodków. To opowieść o świecie, w którym bać się należy tylko nas samych.