Statut Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie.
Rozdział I.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zwana dalej Biblioteką funkcjonuje jako samodzielna jednostka organizacyjna, będąca instytucją upowszechniania kultury, podporządkowaną Radzie Miejskiej w Zalewie.
§ 2.
Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie działa na podstawie :
1. Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach ( Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późn.zm.);
2. Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. , Nr 13, poz. 123 z póź. Zm.);
3. Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Jednolity tekst : Dz.U. z 2001 r. , Nr 142, poz. 1591 z późn.zm.);
4. Niniejszego statutu.
§ 3.
1. Siedzibą Biblioteki jest miasto Zalewo, zaś terenem działania miasto i gmina Zalewo.
2. W strukturę organizacyjną Biblioteki wchodzą jej Filie: Filia Biblioteki w Borecznie i Filia Biblioteki w Jerzwałdzie.
§4.
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie może udzielać pomocy fachowej bibliotekom publicznym w sąsiednich gminach w zakresie i na zasadach ustalonych w ustawie o samorządzie gminnym oraz ustawie o bibliotekach.
§ 5.
Bezpośredni nadzór nad Biblioteką sprawuje Burmistrz.
§ 6.
Pomocy fachowej Bibliotece udziela Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Rozdział II.
CELE I ZADANIA BIBLIOTEKI
§ 7.
Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa Gminy oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury.\
§ 8.
1. Do szczegółowego zakresu działania biblioteki należy:
1) doskonalenie działania Biblioteki w celu objęcia zasięgiem oddziaływania wszystkich środowisk społeczno – zawodowych;
2) gromadzenie, opracowanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu;
3) gromadzenie i opracowanie dokumentów życia społecznego Gminy Zalewo;
4) prowadzenie działalności informacyjno – bibliograficznej oraz popularyzującej książkę i czytelnictwo;
5) udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu , wypożyczanie do domu;
6) prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych z uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i młodzieży, ludzi niepełnosprawnych i starych;
7) współdziałanie z instytucjami oświatowo – wychowawczymi, placówkami upowszechniania kultury, organizacjami i towarzystwami w zaspokajaniu potrzeb oświatowo-kulturalnych;
2. Biblioteka może podejmować inne niż określone w ust. 1 działania, jeżeli wynikają one z potrzeb wspólnoty samorządowej lub mają służyć realizacji założeń ogólnokrajowej polityki kulturalnej.
Rozdział III.
ORGANY BIBLIOTEKI I JEJ ORGANIZACJA
§ 9.
Na czele biblioteki stoi Kierownik, który kieruje jej działalnością i reprezentuje ją na zewnątrz.
§ 10.
Pełnienie funkcji Kierownika Biblioteki powierza oraz z funkcji tej odwołuje Burmistrz.
§ 11.
Pracowników Biblioteki zatrudnia i zwalnia Kierownik Biblioteki.
§ 12.
1. Kierownik i pracownicy Biblioteki powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone w odrębnych przepisach.
2. Wynagrodzenie pracowników Biblioteki ustala się w oparciu o przepisy obowiązujące w sieci bibliotek publicznych.
§ 13.
Biblioteka prowadzi wypożyczalnie i czytelnię oraz inne formy udostępniania zbiorów bibliotecznych – powoływane i znoszone w miarę istniejących potrzeb.
§ 14.
1, Szczegółowe zakresy czynności poszczególnych pracowników ustala Kierownik Biblioteki.
2. Organizację wewnętrzną Biblioteki ustala Kierownik regulaminem organizacyjnym.
§ 15.
Kierownik Biblioteki przedstawia Burmistrzowi i Radzie Miejskiej na dany rok budżetowy plan rzeczowo-finansowy, obejmujący przychody i rozchody oraz stan środków obrotowych oraz składa sprawozdania z jej działalności.
Rozdział IV.
FINANSOWANIE BIBLIOTEKI
§ 16.
1. Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
2. Biblioteka finansowana jest z budżetu Gminy Zalewo w formie rocznej dotacji.
3. Budżet Biblioteki może być wzbogacony środkami przekazywanymi przez fundację, a także w formie dotacji celowych i darowizn wnoszonych przez osoby prawne i fizyczne oraz dochodami własnymi.
§ 17.
Biblioteka może w granicach obowiązujących przepisów pobierać opłaty za swoje świadczenia oraz prowadzić działalność gospodarczą, a wpływy przeznaczyć na cele statutowe.
§ 18.
Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki jest roczny plan finansowy opracowany i zatwierdzeniu przez Kierownika biblioteki po pozytywnej akceptacji Burmistrza.
Rozdział V.
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 19.
Wszystkie zmiany statutu wymagają uchwały Rady Miejskiej.
§ 20.
Statut podlega opublikowaniu w Dzienniku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
§21.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.