Podróż śladami przeszłości. Spotkanie autorskie z Dorotą Paśko – Sawczyńską

W piątek 29 marca odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z Dorotą Paśko – Sawczyńską, autorką książki „Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss”. Podczas spotkania autorka opowiadała, jak powstawała książka, dlaczego zdecydowała się ją napisać oraz o tym, dlaczego tak trudno było ją wydać.

Bohaterka książki Edelgard (Irena) Hermann to ostatnia ze staropruskiego rodu Preussów nieżyjąca już mieszkanka Wieprza urodzona w 1931 roku, która całe swoje życie, z niewielkimi wyjątkami, spędziła w swojej rodzinnej miejscowości nad Jeziorakiem. Jej niezwykłą historię postanowiła opisać Dorota Paśko – Sawczyńska, której znajomość z Edelgard Hermann zaczęła się przypadkiem. Ale to właśnie ten przypadek oraz fascynująca historia i niesamowita osobowość Edelgard zdecydowały o powstaniu książki.

Książka przedstawia historię Pani Preuss, jej rodziny oraz znajomych i przyjaciół. Począwszy od dzieciństwa spędzonego w niemieckiej rodzinnej wiosce Weepers, poprzez okres wojny (w szczególności przejściu frontu w 1945 roku), bardzo trudnych lat dla autochtonów w okresie PRL, aż do czasów obecnych.  Ze wspomnień spisanych przez autorkę wyłaniają się nieznane dotąd fakty z dziejów niezwykłej krainy nad Jeziorakiem. Poznajemy obyczajowość i zwyczaje społeczności zamieszkującej te tereny przed wojną oraz losy ludzi, których nie ominęła historyczna zawierucha.

Książka, jak przyznali uczestnicy spotkania, jest wyjątkowa, gdyż w sposób sprawiedliwy i uczciwy traktuje ludzi bez względu na narodowość. Porusza ważne tematy, wzrusza i skłania do refleksji. Jest pouczająca i dla Polaków, i dla Niemców.

Podczas spotkania pani Dorota przedstawiła zdjęcia dotyczące miejsc opisanych w książce. Uczestnicy zadawali autorce pytania oraz dzielili się swoimi refleksjami na tematy poruszane w książce. Dopowiadali też znane sobie fakty z życia bohaterki książki oraz powiązanych z nią osób i miejsc. Spotkanie było też okazją do zakupu książki z dedykacją autorki.

Kilka słów o autorce
Dorota Paśko – Sawczyńska – dziennikarka, tłumacz języka niemieckiego, instruktor jeździectwa i hodowca koni. Wraz z mężem prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne „Przystań” w Matytach nad jeziorem Jeziorak.