COOLtowe postacie bajkowe

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. 5 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i dobry moment, aby przybliżyć dzieciom część z nich. Postanowiliśmy poprzez nowy cykl spotkań pod hasłem „COOLtowe postacie bajkowe”  przybliżyć dzieciom bohaterów z bajek, które przez kilka dziesięcioleci wciąż bawią i uczą kolejne pokolenia.

Na pierwszym spotkaniu biblioteka zaprosiła dzieci z „zerówki” do świata przygód najbardziej znanego i sympatycznego czworonoga w historii polskiej animacji – Reksia. Ta kultowa i wciąż lubiana przez dzieci postać stworzona przez Lechosława Marszałka obchodzi w tym roku swoje 50 urodziny. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania „Reksio szczeniak”, obejrzały prezentację przybliżającą postać słynnego kundelka oraz wykonały pracę plastyczną. Okazuje się, że Reksio, przy którym dorastało kilka pokoleń Polaków, wciąż wzbudza sympatię u najmłodszych. To ponadczasowa bajka dla dużych i małych, teraz obecna również w postaci pięknie wydanych książek.

Podczas spotkania wykorzystaliśmy książkę Liliany Fabisińskiej pt. „Reksio szczeniak”, która powstała we współpracy z Fundacją imienia Heleny i Lechosława Marszałków Reksio. To dotąd niepublikowane opowiadanie, oparte na odnalezionym po latach scenariuszu twórcy postaci Reksia – Lechosława Marszałka pt. „Reksiowe cyrki”.