Książkowe podróże małe i duże

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Książkowe podróże małe i duże”. Tym razem celem naszej podróży była Szwecja, piękny, zielony kraj leżący na Półwyspie Skandynawskim, gdzie przed tysiącem lat żyli Wikingowie. Kraj, gdzie nadal można ujrzeć dziką przyrodę i krajobrazy niezmienione przez człowieka, a jednocześnie bogate państwo z dobrze rozwiniętym przemysłem oraz zamożnym i nowoczesnym społeczeństwem.

Po wysłuchaniu ogólnych informacji i ciekawostek o Szwecji, wybraliśmy się do czarującego świata Astrid Lindgren, słynnej szwedzkiej autorki literatury dziecięcej. Stworzeni przez Astrid bohaterowie mimo,  że mają już ponad sto lat, nadal bawią, wywołują śmiech i łzy u dzieci i dorosłych na całym świecie. Nasi podróżnicy wysłuchali fragmentu książki „Pippi wchodzi na pokład” oraz wzięli udział w zabawie podpatrzonej u dzieci z Bullerbyn, ucząc się przy tym szwedzkich zwrotów. Z magicznego worka wyjmowaliśmy przedmioty nawiązujące do szwedzkich wynalazków. Teraz już wiemy, że to właśnie Szwedom i ich smykałce do innowacji zawdzięczamy zamek błyskawiczny, 100 stopniową skalę temperatury Andreasa Celsiusa, zapałki, rozrusznik serca, a nawet klucz francuski. Poznaliśmy też najsłynniejszego szwedzkiego wynalazcę Alfreda Nobla oraz polskich laureatów nagrody ufundowanej przez niego.

Szwecja kojarzy nam się też z wielkim sklepem z artykułami wyposażenia wnętrz, dlatego podczas zajęć plastycznych zabawiliśmy się w szwedzkich projektantów.  Korzystając z różnych pudełek i opakowań po produktach, przy dźwiękach szwedzkiego zespołu muzycznego Abba, wykonaliśmy meble i przedmioty niezbędne w każdym gustownie urządzonym M-4. Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście szwedzkiego stołu. Kiszonych śledzi na szczęście nie było, za to żelki, których w szwedzkich sklepach jest ogromny wybór, zniknęły w okamgnieniu. Naszą podróż zakończyliśmy wspólnie wykonanym plakatem, podsumowującym zdobyte informacje o Szwecji oraz kolejną naklejką w „paszporcie”.

Literatura wykorzystana podczas zajęć:

Astrid Lindgren „Pippi wchodzi na pokład”
Jolanta Nowaczyk „Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa”
Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”