„Ballady i romanse” na DKK

6 września 2022 | 12:17

3 września w tysiącach miejsc w Polsce i setkach poza granicami naszego kraju odbywały się spotkania w ramach Narodowego Czytania. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie oraz działający przy niej Dyskusyjny Klub Książki „Pozycja obowiązkowa” również dołączyły do obchodów 11. edycji ogólnopolskiej imprezy.

W tym roku lekturą Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę ich pierwszej publikacji. Wydane w 1822 roku w Wilnie, jako część pierwszego tomu „Poezyj”, uważane są za manifest polskiego romantyzmu. Ich publikacja stała się znaczącym wydarzeniem literackim i wzbudziła ogromny entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. W zbiorze znajduje się czternaście utworów. Do najbardziej znanych należą „Romantyczność„, „Świteź„, „Pani Twardowska” czy „Lilije„.

Mickiewicz pisząc ballady w dużej mierze opierał się na wierzeniach ludowych i podaniach, przekazywanych sobie przez chłopów, odwoływał się do elementów świata nadprzyrodzonego, w którym istotną rolę odgrywają upiory, świtezianki, duchy. Inspirowane tradycją ludową ballady są owocem romantycznego zafascynowania ludowością. Ich znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP, od 2012 roku. Lekturą pierwszej edycji był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano między innymi „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Dziękujemy klubowiczkom za udział w spotkaniu, wspólne czytanie oraz romantyczną oprawę wydarzenia.