Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pozycja obowiązkowa”

Co miesiąc w kilkuset polskich miejscowościach we wszystkich województwach spotykają się ci, którzy nie tylko lubią czytać książki, ale także chcą porozmawiać o nich w miłej atmosferze. Na spotkaniach grupa osób dyskutuje o przeczytanej lekturze, poznaje nowych autorów oraz gatunki literackie. Tak działają w Polsce od 2007 r. Dyskusyjne Kluby Książki – ogólnopolska inicjatywa Instytutu Książki skierowana do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Dyskusyjny Klub Książki, działający w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zalewie pod nazwą „Pozycja obowiązkowa”, rozpoczął swoją działalność w marcu 2019 r.

W dniu 5 kwietnia 2022 r. odbyło się w bibliotece kameralne spotkanie klubowiczek, które miało wyjątkowo uroczysty charakter. Minął bowiem trzeci rok dyskusyjnych spotkań. Jubileusz stał się okazją do wspomnień i podsumowania trzyletniej działalności klubu. Obecnie do klubu należy 16 czytelniczek, które łączy pasja czytania i poznawania literatury. W ciągu trzech lat spotkaliśmy się 23 razy i omówiliśmy 23 książki. W ramach DKK klubowiczki wzięły udział w spotkaniu autorskim oraz przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Spotkania odbywały się zarówno w bibliotece, jak i w plenerze, nad jeziorem Ewingi. Zorganizowaliśmy też integracyjne spotkanie wyjazdowe w Jerzwałdzie, gdzie spotkałyśmy się z klubowiczkami z DKK działającego przy naszej filii w Jerzwałdzie.

Na jubileuszowym spotkaniu był tort, prezenty dla wszystkich uczestniczek (kubek z logo DKK) oraz wyróżnienia dla najbardziej aktywnych klubowiczek. Wybraliśmy też „Pozycję obowiązkową za rok 2021”, czyli najlepszą klubową książkę przeczytaną w ubiegłym roku. Została nią powieść Richarda Harvella „Dzwony” – piękna, magiczna i wzruszająca opowieść o muzyce, miłości, wielkiej tęsknocie, poświęceniu.

Koordynatorem klubów działających w naszym województwie jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. W 2021 r. w całej Polsce funkcjonowało 1807 Dyskusyjnych Klubów Książki, z czego w województwie warmińsko – mazurskim – 122. W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zalewie oprócz DKK „Pozycja obowiązkowa” działają jeszcze trzy kluby: DKK dla dorosłych w filii w Jerzwałdzie oraz DKK dla dzieci w bibliotece w Zalewie i w filii w Borecznie. W ubiegłym roku w rocznej grywalizacji najaktywniejszych klubów w województwie warmińsko – mazurskim DKK w Jerzwałdzie zajął 14. miejsce, a DKK dla dorosłych w Zalewie – 18. miejsce.

Spotkania są otwarte dla tych, którzy lubią czytać, chcą poznawać nowych autorów i książki, ale chcą też się spotkać, porozmawiać i spędzić miło czas. Zapraszamy! Następne spotkanie 28 kwietnia (czwartek) o godz. 15:30.