Wizyta uczniów z Bart

W środę 27 lutego mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece uczniów kl. I i II ze Szkoły Podstawowej w Bartach. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, dowiedziały się jakie książki znajdują się w kąciku dziecięcym oraz co oprócz książek można u nas wypożyczyć. Wysłuchały bajki pt. „Kopciuszek” przedstawionej za pomocą teatrzyku obrazkowego Kamishibai.

Uczniowie wzięli też udział w zabawie nawiązującej do wysłuchanej bajki. Dziewczynki przymierzały pantofelka i szukały w swoim gronie tej, na którą nogę pasował bucik. Chłopcy natomiast mieli za zadanie oddzielić – tak jak Kopciuszek w bajce – ziarna grochu i fasoli.

Na zakończenie zajęć dzieci poznały picturebooki, niezwykłe książki rozwijające wyobraźnię i kreatywność, w których ilustracje mają znaczenie równoważne lub często większe niż sama treść. Dowiedziały się, czym te książki różnią się od innych ilustrowanych książek dla dzieci, a następnie wysłuchały dwóch historii opowiedzianych w picturebookach Iwony Chmielewskiej („Kłopot” i „W kieszonce”).  Dzieci zainspirowane jedną z tych książek tworzyły swoje własne ilustracje przedstawiające zawartość dziecięcych kieszonek. Okazało się, że uczestnikom zajęć pomysłów nie brakowało, a kieszonki mogą pomieścić zarówno ogórka, bałwana, kotka, jak i jednorożca.

Dziękujemy za odwiedziny i wspólnie – bajkowo, aktywnie i kreatywnie – spędzony czas.