Spotkanie z Katarzyną Enerlich

 

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zaprasza na spotkanie z Katarzyną Enerlich – pisarką i dziennikarką mieszkającą na mazurskiej wsi pod Mrągowem, joginką, instruktorką jogi akademickiej, weganką, propagatorką naturalnych kosmetyków i ambasadorką życia w zgodzie z naturą. Spotkanie odbędzie się dnia 19 października (piątek) o godz. 17:00 w siedzibie biblioteki w Zalewie przy ul. Częstochowskiej 8. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Katarzyna Enerlich urodziła się 15 lutego 1972 roku. Od urodzenia jest związana z Mrągowem i Mazurami – identyfikuje się ze swoim ukochanym regionem i to jemu poświęca swoją twórczość. Dziennikarstwa uczyła się samodzielnie – jeździła na warsztaty, konferencje, czytała publikacje. Dopiero gdy straciła pracę jako dziennikarka, postanowiła pójść na studia – wybór padł na dziennikarstwo i komunikację społeczną na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Enerlich przygodę z pisaniem zaczynała właśnie od dziennikarstwa – jej teksty ukazywały się na łamach takich gazet jak „Gazeta Współczesna”, „Gazeta Olsztyńska” oraz „Dziennik Pojezierza”, ale współpracowała również z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem Olsztyn. Zadebiutowała artykułem w czasopiśmie „Płomyk” jeszcze jako nastolatka. Gdy straciła pracę w lokalnej redakcji, podejmowała się różnych prac: była zatrudniona jako opiekunka osób starszych, w informacji turystycznej oraz w domu kultury. W międzyczasie kreśliła w swojej głowie szkic powieści oraz plotła plany opowiadań. Po skończeniu pierwszej powieści wysłała ją do trzynastu wydawnictw – ku swojemu zdziwieniu już po trzech miesiącach dostała pozytywną odpowiedź z oficyny „MG”.
W 2009 roku do rąk czytelników trafiła powieść „Prowincja pełna marzeń” – książka szybko znalazła się na listach bestsellerów, a autorka dostała kontrakt na więcej powieści, które złożyły się na dość pokaźną serię. Od czasu debiutu ukazało się aż dziewięć książek z tego cyklu, między innymi „Prowincja pełna gwiazd”, „Prowincja pełna szeptów” oraz „Prowincja pełna złudzeń”. W przerwach w pisaniu serii „Prowincja”, Katarzyna Enerlich napisała kilka osobnych powieści, między innymi „Wiatr od jezior”, „Kwiat diabelskiej góry” oraz „Rzeka ludzi osobnych”.

Katarzyna Enerlich jest również zielarką, ambasadorką życia w zgodzie z naturą, pasjonatką naturalnych kosmetyków oraz nauczycielką jogi. Prowadzi warsztaty zielarskie i kosmetyczne, a jogi dynamicznej, funkcjonalnej i fit-jogi uczy we własnej szkole jogi ,,Baba Joga”.

Z wizytą w Zalewie będzie po raz drugi. Pierwszy raz biblioteka miała przyjemność gościć pisarkę w 2013 r.