Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek

W środę 7 czerwca nasza biblioteka miała zaszczyt i ogromną przyjemność gościć Krystynę Mirek, jedną z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorkę piętnastu powieści obyczajowych dla kobiet. Książek, z których wiele osiągnęło status bestsellerów. „Polowanie na motyle”, „Prom do Kopenhagi”, „Droga do marzeń”, saga „Jabłoniowy sad” oraz inne powieści pani Mirek były i cały czas są chętnie wypożyczane i czytane również przez czytelniczki naszej zalewskiej biblioteki i jej filii.

Prywatnie pani Krystyna jest żoną, mamą czworga dzieci. Trzech dorastających córek i trzyletniego synka. Mieszka pod Krakowem, niedaleko Puszczy Niepołomickiej. Z wykształcenia jest polonistką, przez wiele lat pracowała jako nauczyciel. Praca była jej pasją. Tuż przed czterdziestymi urodzinami zrobiła sobie jednak mały rozrachunek życiowy i postanowiła zabrać się za realizację marzeń, które ciągle odkładała na później, zabiegana pomiędzy szkołą a domem wypełnionym dziećmi. Wysłała swoją pierwszą powieść wydawcy i tak zaczęła się wielka przygoda. Obecnie pisarstwo stało się dominującym zajęciem w jej życiu zawodowym.

Pisarka podczas spotkania opowiadała o sobie i swojej twórczości. Pomysły na książki czerpie z życia, jak podkreśla – same do niej płyną. Nie wymyśla ich. One wyświetlają się w jej głowie, jak film. Powieść stara się tak napisać, żeby była atrakcyjna dla czytelnika, wartościowa i niosła jakieś głębokie, życiowe przesłanie. Twierdzi, że inspiracją do nowej powieści może być np. gest, słowo, zasłyszana rozmowa w kawiarni. Powieść, która stworzy się z takiej inspiracji, musi zostać przefiltrowana przez bagaż doświadczeń życiowych autora, jego wiedzę i wrażliwość. Dopiero wtedy będzie uznana i bliska każdemu czytelnikowi. „ Historie w moich książkach są zmyślone, ale emocje prawdziwe”- wyznaje pisarka.

Podczas spotkania Czytelniczki pytały pisarkę o to, skąd bierze inspiracje i pomysły oraz jak udaje jej się godzić obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Okazało się, że jest to temat na osobne spotkanie, ponieważ Krystyna Mirek oprócz pisania książek prowadzi również warsztaty: jak będąc zapracowaną matką i żoną znaleźć czas na realizację marzeń, jak zorganizować czas, kiedy trzeba godzić wiele ról i obowiązków, co zrobić, by być szczęśliwym?

Atrakcją spotkania było losowanie książki ufundowanej przez naszego gościa. Książka wraz z dedykacją powędrowała na ręce pani Basi, wiernej czytelniczki powieści pani Mirek i całej literatury kobiecej.

Bardzo dziękujemy pani Krystynie Mirek za przybycie i cudownie spędzone popołudnie.