Spotkania z pasjami. Propozycja dla seniorów i nie tylko

plakat_spotkania_z_pasjami3 grudnia 2015 r. zakończyliśmy cykl interaktywnych spotkań „Akcja: e-motywacja” realizowanych w ramach projektu Fundacji Orange. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zapraszamy wszystkich zainteresowanych (zwłaszcza osoby w wieku 50+ oraz seniorów) na kontynuację spotkań pod hasłem „Spotkania z pasjami”.

Przy kawie i w kreatywnej atmosferze wspólnie obejrzymy transmitowane wywiady. Bohaterami rozmów będą pełne apetytu na życie osoby znane i mniej popularne, ale równie aktywne. O swoich pasjach oraz recepcie na zdrowie ciała i ducha opowiedzą nam między innymi Katarzyna Grochola, Maria Szabłowska czy Jerzy Kryszak.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w siedzibie biblioteki w Zalewie (ul. Częstochowska 8) w czwartek 28 stycznia o godz. 11:00. Na kolejne spotkania zapraszamy w każdy czwartek o godz. 11:00. Szczegółowy harmonogram poniżej. Uczestnictwo w spotkaniach jest całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące, tzn. można uczestniczyć w dowolnym, wybranym przez siebie spotkaniu lub we wszystkich, wystarczy w wyznaczonym dniu przyjść do biblioteki na godz. 11:00.

– przyjdź do nas, to nic nie kosztuje
– weź udział w inspirujących dyskusjach na różne tematy
– spotkaj się w Internecie ze znanymi osobami
– zainspiruj się i miło spędź czas

 Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczna seniorów – sprawienie, by seniorzy wyszli z domów i spotkali się ze sobą w miejscu publicznym. Chcemy stworzyć przyjazną przestrzeń, która umożliwi im nawiązywanie nowych kontaktów oraz otworzy ich na innych ludzi.

Kolejnym ważnym elementem jest rozbudzanie w nich chęci do dzielenia się swoją wiedzą, pasją z innymi. Chcemy pokazać, jak wiele osób starszych wciąż pozostaje czynna zawodowo lub jak kreatywnie wykorzystuje swój czas wolny na dokształcanie się, rozwijanie pasji, pomoc innym. (Fundacja Orange)

 Terminy, bohaterowie oraz tematy poszczególnych spotkań:

 28 stycznia – „Do przodu żyj! Żyj kolorowo!”  Ewa Bem
Celem spotkania jest pokazanie jak dużą rolę w naszej codzienności odgrywają nastawienie do życia, energia z jaką witamy każdy dzień i szczęście z drobnych radości, które spotykamy na naszej drodze. Zapraszamy Państwa na spotkanie o szczęściu- z muzyką w tle!

 4 lutego – „Pasjami zapisani”   Katarzyna Grochola
Małe i wielkie opowieści dzieją się w naszym otoczeniu! Katarzyna Grochola dobrze o tym wie i chętnie dzieli się z nami swoimi doświadczeniami. Zapraszamy Państwa na spotkanie o radości i o tym, że chwile warte uwagi mają miejsce każdego dnia a wszystkie historie, które sami w swoim życiu „piszemy” zasługują na tytuł dzieła bestsellerowego.

 11 lutego – „Szczęście jest wszędzie” Katarzyna Miller
„Jakakolwiek jest TWOJA PIEŚŃ ŚPIEWAJ – inaczej stracisz głos” (K. Miller). Szczęście i radość życia to nie tylko chwile wielkich wzlotów i momenty spektakularnych sukcesów w naszej historii ale przede wszystkim drobne radości i niewielkie uśmiechy, które nadają życiu blask. Siła, radość i energia są w nas na stałe zadomowione- mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się dla Państwa i Państwa gości impulsem do rozpoczęcia przygody z pasją do odkrywania… siebie.

18 lutego – „Z muzycznego punktu widzenia” Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk
Zapraszamy wszystkich chętnych na muzyczną podróż po dźwiękach ubiegłego wieku. Muzyka towarzyszy nam na co dzień- jest świadkiem ważnych momentów w historii i przemian jakie zachodzą w społeczeństwie. Zapraszamy na spotkanie pełne wspomnień z Marią Szabłowską i Krzysztofem Szewczykiem… a to wszystko z muzycznego punktu widzenia!

25 lutego – „W zdrowym ciele zdrowy duch” Urszula Szczurek
Poznajmy receptę na zdrowie ciała i ducha stworzoną przez krakowską trenerkę fitness Urszulę Szczurek! Spotkanie ma na celu zachęcenie osób starszych do aktywności fizycznej. W myśl przysłowia „w zdrowym ciele zdrowy duch” – niezależnie od wieku można zachowywać sprawność fizyczną na wysokim poziomie, a co za tym idzie zdrowie i dobre samopoczucie.

3 marca – „Przemiany w Polsce okiem satyryka” Jerzy Kryszak
Celem spotkania jest włączenie się w obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Poznajmy perspektywę satyryka, komentującego na bieżąco sytuację w Polsce komunistycznej, Polsce w czasie transformacji oraz Polsce dziś. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do wspomnień i refleksji na temat przeszłości, a wnioski z niego wyciągnięte z przymrużeniem oka pozwolą Państwu na aktywne uczestnictwo w kreowaniu wspólnego jutra, np. przez realizację swoich pasji i dzielenie się tym z innymi.

10 marca – „Autostopem przez świat” Teresa Bancewicz
„Wsiąść do pociągu byle jakiego…” śpiewa Maryla Rodowicz. Ta myśl od lat przyświeca bohaterce spotkania- Teresie Bancewicz, która dzięki odrobinie wyobraźni i odwagi zrealizowała swoje podróżnicze marzenia i dotarła do najodleglejszych zakątków Ziemi… a to wszystko bez dużych nakładów finansowych! Gotowi? Powtarzając za Karin Stanek „Autostop, autostop – wsiadaj bracie dalej hop!”… w stronę pasji!

17 marca – „Poradnik sielskiego życia- zrób to sam” Jadwiga Wyrozębska-Badowska
Bohaterka spotkania „rzuciła” wielkomiejskie życie i przeniosła się na wieś do ponad 100 letniego domu, który wymagał gruntownej renowacji. To szaleństwo- twierdzili znajomi… Pani Jadwiga efektem końcowym zaskoczyła pewnie niejednego z nich! Ekologiczny styl życia, ciekawie i efektownie urządzona przestrzeń w domu czy ogrodzie nie muszą być przeznaczone dla wybranych! Czasami wystarczą pędzel, farba i … odrobina dobrych chęci!