Link do przyszłości. Warsztaty kodowania

SAMSUNG CSCW czwartek 26 listopada naszą bibliotekę opanowały roboty, a to za sprawą interaktywnych warsztatów z programowania z wykorzystaniem robotów Finch. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, którego celem jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania oraz pokazanie im, że jest to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy.

W warsztatach uczestniczyły dwie grupy młodzieży z Zespołu Szkół w Zalewie. Zajęcia prowadził Piotr Mrzygłowski – młody profesjonalista, trener FRSI, entuzjasta kodowania. Uczniowie rozmawiali o tym, czym jest kodowanie, poznali Scratch – język wykorzystywany do programowania, stworzyli pierwsze aplikacje, układając komputerowe puzzle oraz rozegrali wyścig w labiryncie własnoręcznie zaprogramowanymi robotami Finch. Dzięki tym robotom można poznać podstawy programowania w różnych językach i środowiskach programistycznych, potrenować logiczne myślenie i pobudzić kreatywność.

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zakwalifikowała się do projektu jako jedna ze 109 placówek w całej Polsce oraz jedna z 10 w województwie warmińsko – mazurskim. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.