Sieciaki na wakacjach

DSC08246Do czego można wykorzystać Internet? Dlaczego nie wolno ufać osobom poznanym w Sieci? Jak skutecznie chronić komputer przed wirusami? I w końcu – kim są Sieciaki? Na te i wiele innych pytań znają już odpowiedź uczestnicy pikniku edukacyjnego „Sieciaki na wakacjach”, który odbył się w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zalewie w ramach ogólnopolskiej akcji, organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange.

Program pikniku nawiązywał do serwisu internetowego www.sieciaki.pl i poświęcony był bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie.

Na początku spotkania dzieci obejrzały kreskówki w Sieciokinie na temat możliwości i zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu oraz poznały drużynę dobrych Sieciaków i grupę złych Sieciuchów. Następnie uczestnicy spotkania wspólnie przechodzili kolejne misje, poznając przy okazji  sieciakowe zasady bezpieczeństwa w Internecie, by na końcu zostać jednym z Sieciaków. Dzieci mogły zweryfikować swoją wiedzę rozwiązując łamigłówki, rebusy, krzyżówki oraz biorąc udział w grze planszowej „Misja bezpieczny Internet”. Dzięki Sieciakowej Strefie Rozrywki nie zabrakło kolorowanek, piosenek oraz wciągających, ale i pouczających gier komputerowych.

W trakcie spotkania dzieci wybrały się na krótką wycieczkę do sąsiadującego z biblioteką Urzędu Miejskiego, gdzie duże zainteresowanie wzbudziła w nich makieta przedstawiająca Zalewo z przełomu XIV i XV wieku.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali drobne upominki, dyplomy i, co jest bardzo istotne, wiedzę o zagrożeniach, jakie czyhają na nie w Internecie oraz sposobach, jak się przed nimi bronić.