Dzień Dziecka z zalewską lokomotywą

W sobotę 1-go czerwca 2013 roku Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie miała przyjemność organizować wspólnie z Zalewskim Stowarzyszeniem Alfa wspaniałe święto, jakim jest Dzień Dziecka, który został dodatkowo połączony z Rokiem Juliana Tuwima i Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom obchodzonym w dniach 1 – 8 czerwca ph. „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja”.

Tradycyjnie sygnałem rozpoczęcia ogólnopolskiego święta czytania dzieciom jest wspólne głośne czytanie „Lokomotywy“ Juliana Tuwima. Po raz pierwszy w Zalewie wiersz został wspólnie przeczytany w plenerze przez: Marka Żylińskiego – Burmistrza Zalewa, Jolantę Skrzypiec – kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zalewie, Przemysława Truszkowskiego – starszego posterunkowego z Komisariatu Policji w Zalewie, Teresę Truszkowską – wieloletnią dyrektor Przedszkola Miejskiego w Zalewie, Jana Lichacza – radnego Rady Miejskiej w Zalewie i opiekuna młodzieżowej drużyny pożarniczej oraz Wandę Cydzik – prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego „Izba Pamięci”. Punktem kulminacyjnym imprezy było wspólne zbudowanie zalewskiej lokomotywy wraz z licznymi wagonikami, na których dzieci z rodzicami namalowały kolorowe postacie z wiersza. Natomiast lokomotywę wspólnymi siłami ozdobili czytający wiersz goście.

Mimo gorącej aury dzieciaczki cierpliwie wysłuchały również innych wierszy J. Tuwima: „Pana Maluśkiewicza i wieloryba” przeczytanego przez Burmistrza Zalewa oraz „Słonia Trąbalskiego” w wykonaniu Wandy Cydzik. Oprócz tego dzieci wzięły jeszcze udział w zabawach. W nagrodę wszyscy otrzymali słodycze i zakładki do książek. Dorośli natomiast dostali ulotki zachęcające do czytania swoim i cudzym pociechom, a także pokazujące korzyści wynikające z codziennego czytania. Prowadząca imprezę – Asia – po wielokroć przypominała wszystkim (miejmy nadzieję, że skutecznie) bardzo ważne hasło: „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie – Codziennie!”. Nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Zabawna kraina wierszy Juliana Tuwima”.

Za udział w imprezie szczególnie dziękujemy tym najmłodszym i zarazem najbardziej wytrwałym uczestnikom.  Natomiast za wspólną zabawę oraz za ciekawie przeczytaną „Lokomotywę”  składamy serdeczne podziękowania naszym zaproszonym gościom.

 

Za pomoc w przygotowaniach najbardziej dziękujemy Przemkowi Truszkowskiemu, który był z nami od początku do samego końca. Pomogli nam też: Łukasz Sztuczka, Wojciech Skrzypiec, Jerzy Kupczyński oraz Urząd Miejski w Zalewie. Naszymi sponsorami byli: Marek Żyliński, Iwona Parzyszek, Paweł Berk oraz Rafał Zieliński.


Jeszcze raz wszystkim z całego serca dziękujemy!

Organizatorzy:

Zalewskie Stowarzyszenie Alfa

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie