Link do przyszłości. Spotkanie z młodym profesjonalistą

12 marca 2013 r. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zorganizowała spotkanie z młodym profesjonalistą – Jakubem Jakubowskim. Uczestnikami byli uczniowie z kl. III B Gimnazjum z Zespołu Szkół w Zalewie.

Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu LINK DO PRZYSZŁOŚCI. MŁODZI. INTERNET. KARIERA, prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Spotkanie miało formę warsztatów, podczas których uczniowie poznali zawody przyszłości, dowiedzieli się, czego warto się uczyć, jak planować swoją przyszłość zawodową, uwzględniając rolę nowych technologii  oraz na co uważać przy zakładaniu własnego biznesu.

Na wstępie w ramach rozgrzewki uczestnicy losowali karteczki z nazwami różnych „zawodów przyszłości”. Zadanie polegało na „przymierzeniu” się do wylosowanego zawodu poprzez odpowiedź na pytanie, dlaczego byłoby się dobrym np. spedytorem czy programistą. Ćwiczenie miało na celu zastanowienie się nad swoimi mocnymi stronami, a przy okazji poszerzyło wiedzę na temat niektórych zawodów.

Następnie przyszedł czas na główny punkt spotkania – wystąpienie młodego profesjonalisty. 30-letni Jakub Jakubowski mieszka i pracuje w Radzyniu Podlaskim, z wykształcenia jest grafikiem, w związku z tym dużo projektuje: strony internetowe, plakaty, książki. Zajmuje się także formami filmowymi i animacją – tak na potrzeby artystyczne jak komercyjne. Wspólnie z żoną założył firmę 3J-Studio Grafiki i Ilustracji, z grupą znajomych prowadzi stowarzyszenie kulturalne “Stuk-Puk” oraz jest właścicielem kawiarni i herbaciarni artystycznej “Kofi&Ti”.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała naszego gościa,  który bardzo ciekawie opowiadał o swoich pasjach oraz o początkach drogi zawodowej. Przekonywał uczestników, żeby rozwijali swoje zainteresowania, spełniali marzenia i nie zrażali się porażkami w dążeniu do celu.

Po krótkiej przerwie uczestnicy zostali podzieleni się na trzy drużyny, by zmierzyć się z niełatwym quizem wiedzy o aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Wśród pytań znalazło się m.in. pytanie o to, ile wynosi średnia płaca brutto w Polsce,  co to jest geoarbitraż, od czego zależy bezrobocie oraz jak dużo pracodawców wymaga w swoich ofertach znajomości języków obcych.

Po quizie młodzież otrzymała dodatkowe materiały edukacyjne w postaci listy przydatnych linków do stron internetowych oraz otrzymała propozycję wzięcia udziału w konkursie na samodzielne zorganizowanie spotkania z wybranym przez siebie młodym profesjonalistą, z którego najciekawsze relacje zostaną nagrodzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Spotkanie, zakończone wspólnym zdjęciem uczniów i organizatorów, było doskonałą okazją do dyskusji oraz zaczerpnięcia inspiracji do zaplanowania swej przyszłości.

Poniżej zamieszczamy inspirujące linki, dotyczące poruszanej podczas warsztatów problematyki:

Test umiejętności informatycznych
Psychozabawa, która może pomóc Ci lepiej poznać siebie
Jak znaleźć stypendium
Listę zawodów wraz z ich opisami
Gra, dzięki której lepiej zrozumiesz, kim chcesz zostać