Jak nie zostać „ćpunem komputerowym”? Spotkanie z Krzysztofem Piersą

Jak rozpoznać i walczyć z uzależnieniem od gier komputerowych, telefonu i Internetu? Jakie są konsekwencje wielogodzinnego przesiadywania przed monitorem? Gdzie są granice wirtualnej zabawy? Na te i inne pytania odpowiadał podczas wykładu w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zalewie Krzysztof Piersa – autor poradników „Komputerowy ćpun” oraz „Trener marzeń”, terapeuta do spraw uzależnień, dziennikarz, pisarz fantastyki, youtuber, modelarz, a przede wszystkim młody człowiek, który przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych. Od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat… Aż się zorientował, że w ten sposób może tylko przegrać swoje życie – dosłownie i w przenośni. Zaczął walczyć z uzależnieniem od komputera i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, by poszli już przetartym szlakiem.

W spotkaniu w bibliotece wzięło udział 40 osób – rodziców, nauczycieli i młodzieży. Były „komputerowy ćpun” pomagał im zrozumieć, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające, a  także, co rodzice powinni zrobić, aby wspierać swoje dziecko w wychodzeniu z nałogu. Krzysztof Piersa mówił także o plusach i minusach korzystania z gier komputerowych oraz o tym, co sprawia że młody człowiek wpada w sidła cyberprzestrzeni i jak się z nich wyplątać.

W ciągu czterech lat Krzysztof Piersa odbył 450 spotkań autorskich na terenie całego kraju i cieszy się świetnymi referencjami pośród wielu szkół i bibliotek. Jako terapeuta do spraw uzależnień przemierza Polskę wzdłuż i wszerz rozmawiając i tłumacząc jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozgrywka. Mając wieloletnie doświadczenie z grami komputerowymi, dziennikarstwem gamingowym i esportem, przedstawia wszelkie zjawiska związane z nowoczesnymi technologiami.

Jego książka „Komputerowy ćpun” jest uznawana za pierwszy rzetelny poradnik dotyczący uzależnienia od gier komputerowych wydany w Polsce. Jest jednocześnie historią życia nałogowego gracza, który skończył studia, został dziennikarzem, pozostaje w szczęśliwym związku. Mimo wyobcowania i nałogu wrócił do społeczeństwa, a to niesie pociechę i nadzieję. Choć gry komputerowe są w naszych domach od niemal trzydziestu lat, wiedza w ich temacie wydaje się być znikoma. Cienka granica pomiędzy pasją, a uzależnieniem zaciera się coraz bardziej. Jak rozpoznać uzależnienie od gier? Jak z nim walczyć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w „Komputerowym ćpunie”.

Książkę można było kupić podczas spotkania. Można ją również wypożyczyć w naszej bibliotece.