Sportowcy czytają dzieciom

W dniach od 1 do 9 czerwca w całej Polsce obchodzony był XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, któremu w tym roku przyświecało hasło „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”, nawiązujące do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do akcji włączyła się Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie, która zorganizowała spotkania, mające zachęcić dzieci nie tylko do czytania książek, ale i do uprawiania sportu od najmłodszych lat.

Gościem pierwszego spotkania był Tomasz Majewski – trener w Klubie Sportowym Ewingi Zalewo, który nie tylko przeczytał dzieciom bajkę, ale też opowiedział o klubie, o tym, jak został trenerem oraz co zrobić, żeby być piłkarzem. Mimo niewielkiej przestrzeni przeprowadził też mini trening z piłką.Chętnych nie brakowało.

 

Gościem drugiego spotkania był Edward Całka – pasjonat żeglarstwa, pracownik Ekomariny w Zalewie, posiadający patent żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Przeczytał dzieciom bajkę o żeglarzu Optymiście, a następnie opowieściami o żeglarstwie zachęcał dzieci do uprawiania tego sportu. Zaprosił też ich na zalewską Ekomarinę, gdzie będzie można wziąć udział w Wakacyjnej Akademii Żeglarstwa. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądają takie zajęcia, poznały też budowę łodzi żaglowej klasy Optimist. Na zakończenie wysłuchały szant, a na pamiątkę spotkania otrzymały prezent dla klasy – rafandynkę, model statku zamknięty w małej butelce.