Zaproszenie na spotkanie

 

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie zaprasza na spotkanie z Dorotą Paśko – Sawczyńską, autorką książki „Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss”. Spotkanie odbędzie się w piątek 8 lutego  o godz. 17:00 w siedzibie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie przy ul. Częstochowskiej 8.

„Urodziłam się w Weepers (Wieprz) w 1931 roku…”, takimi słowami rozpoczęła swoją opowieść w powyższej książce Pani Irena Hermann (Edelgard Preuss, Steusing), której niezwykłą historię spisała na 130 stronach Dorota Paśko – Sawczyńska. Książka przedstawia losy mieszkańców dawnych Prus Wschodnich na podstawie historii życia nieżyjącej już Pani Preuss, która całe swoje życie, z niewielkimi wyjątkami, spędziła
w miejscowości Wieprz niedaleko Zalewa. Książka opisuje życie autochtonów: przed wojną, w czasie jej trwania i w czasach PRL. Ze wspomnień spisanych przez autorkę wyłaniają się nieznane dotąd fakty z dziejów niezwykłej krainy nad Jeziorakiem. Poznajemy obyczajowość i zwyczaje społeczności zamieszkującej te tereny przed wojną, losy ludzi, których nie ominęła historyczna zawierucha.

Książka „Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss” została wydana w 2012 r. Pod koniec 2018 r. ukazało się jej drugie wydanie. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Kilka słów o autorce
Dorota Paśko – Sawczyńska – dziennikarka, tłumacz języka niemieckiego, instruktor jeździectwa i hodowca koni. Wraz z mężem prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne „Przystań” w Matytach nad jeziorem Jeziorak.