Śpiewająca biblioteka – spotkanie autorskie z Edytą Zarębską

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie oraz jej filia w Borecznie miały przyjemność gościć Edytę Zarębską, autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci oraz jej męża Roberta Zarębskiego, muzyka i kompozytora.

Pani Edyta Zarębska maluje obrazy oraz pisze książki dla dzieci. Jest współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka „Opowieści babci Gruni”, napisana wierszem i własnoręcznie przez autorkę ozdobiona. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

W dwóch spotkaniach uczestniczyło łącznie 90 uczniów z klas I-III (w bibliotece w Zalewie uczniowie z Dobrzyk, natomiast w bibliotece w Borecznie – uczniowie  z miejscowej szkoły).  Pani Edyta opowiadała dzieciom o tym, w jaki sposób powstała bajka „Opowieści babci Gruni”, zdradziła słuchaczom kilka tajemnic ze swego życia, które skłoniły ją do pisania książek dzieciom. W czasie spotkania, uczniowie mieli również, dzięki zdolnościom Pani Edyty możliwość obserwowania jak powstaje ilustracja do książki. W zabawę z dziećmi włączył się Pan Robert Zarębski, który czytał bajki, zadawał zagadki oraz grał i wspólnie z dziećmi śpiewał autorską piosenkę pt. „Mądra rzeka”. Państwo Zarębscy od 12 lat spotykają się z dziećmi w bibliotekach by udowodnić, że kluczem do spełnienia marzeń jest poszukiwanie informacji i wiedzy zawartej w książkach.