Picturebook – co to takiego?

16 czerwca 2017 | 14:25

Naszą bibliotekę  odwiedzili uczniowie kl. II B ze Szkoły Podstawowej w Zalewie. Tematem zajęć były picturebooki. Dzieci dowiedziały się, czym różnią się książki obrazowe od książek ilustrowanych, które znały do tej pory.

Po przeczytaniu dwóch picturebooków autorstwa Iwony Chmielewskiej („Kłopot” i „W kieszonce”) wspólnie stwierdziliśmy, że w tych książkach zarówno obraz, jak i tekst wzajemnie się uzupełniają oraz że sam tekst bez obrazu byłby niezrozumiały. W książce pt. „Kłopot” urzekła nas historia dziewczynki i pamiątkowego obrusu przedstawiona za pomocą prostych obrazów i zaledwie kilkunastu zdań. Zachwyciła też pomysłowość autorki – Iwony Chmielewskiej, czarodziejki słowa i obrazu. Choć książka nie jest typową baśnią z morałem, a obrazkową historią jednego prasowania, porusza wiele ważnych tematów, takich jak miłość, ciągłość pokoleniowa, uczciwość i strach przed karą. Historia dziewczynki była więc świetną okazją do rozmowy z uczniami na poruszane w książce tematy. Uzupełnieniem spotkania były rysunki, w których dzieci wykorzystały ślad spalonego  żelazka z książki i to, co podpowiedziała im wyobraźnia.