Światowy Dzień Książki

27 kwietnia 2016 | 13:54

SAMSUNG CSC23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, szczególny dzień dla wydawnictw, księgarń i bibliotek, a zwłaszcza dla wiernych czytelników. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1995 r. i od tamtej pory celebrowane jest w ponad stu krajach na świecie. Ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Nasza biblioteka postanowiła po raz kolejny przyłączyć się do obchodów Dnia Książki. Wszystkie osoby, które wypożyczyły tego dnia co najmniej jedną książkę otrzymały– zgodnie z katalońskim zwyczajem – czerwoną różę, symbol tego święta. Dla dzieci przewidziane były słodycze. Sponsorem kwiatów była „Kwiaciarnia Magdalena” w Zalewie. W imieniu swoim i mile zaskoczonych Czytelników serdecznie dziękujemy!

Do obchodów Światowego Dnia Książki przyłączyła się również nasza filia w Borecznie, gdzie wszyscy wypożyczający tego dnia otrzymali słodycze.