Indie, czyli podróż w głąb siebie – spotkanie z podróżnikiem

IMG_7911W czwartek 23 października nasza biblioteka gościła Piotra Kowalczyka – geografa, fotografa, pilota wycieczek, a przede wszystkim podróżnika. Do wysłuchania i obejrzenia relacji z niecodziennej wyprawy do Indii zaprosiliśmy uczniów kl. II b z Gimnazjum w Zalewie.

Nasz gość zabrał uczniów w podróż do miejsc, do których najczęściej turyści nie docierają. Przedstawił Indie jako kraj kontrastów, w którym nie ma stanów pośrednich. Ludzie żyją albo w niewyobrażalnym bogactwie, albo w skrajnej biedzie. Budynki albo wręcz ociekają złotem, albo są zrujnowanymi ruderami – takie przykłady można mnożyć.

Piotr Kowalczyk swoją relacją obalił mity, które narosły wokół Indii. Przeciętnemu Europejczykowi kojarzą się one bowiem z obrazami, jakie można zobaczyć w bollywoodzkich filmach, z chodzącymi po ulicach słoniami i budowlą Tadź Mahal – jak się okazuje, wcale nie największą i najbardziej reprezentatywną, chociaż na pewno najbardziej znaną. Mitem są też wszechobecne słonie – te, owszem, można spotkać, ale tylko w niektórych regionach i wcale nie tak często, jakby mogło się wydawać.

Spotkanie z podróżnikiem było bardzo ciekawą lekcją geografii i życia. Uczniowie byli zainteresowani opowieściami gościa i zadawali wiele pytań.