Róże z okazji Dnia Książki

IMG_726723 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Nasza biblioteka już po raz czwarty postanowiła przyłączyć się do obchodów. Każdy, kto tego dnia nas odwiedził i wypożyczył książkę, otrzymał różę – symbol Światowego Dnia Książki.

Sponsorem kwiatów była kwiaciarnia Pani Małgorzaty Ślazińskiej w Zalewie. W imieniu swoim i mile zaskoczonych Czytelników serdecznie dziękujemy!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO jako doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W Polsce w 2014 r. święto obchodzone jest po raz ósmy, przez naszą bibliotekę – po raz czwarty.