Strażnik graniczny gościem biblioteki

18 czerwca 2013 | 13:53

IMG_5373W piątek 14 czerwca 2013 w naszej bibliotece odbyło się kolejne głośne czytanie bajek w ramach akcji „Całe Zalewo czyta dzieciom”, na które przyszli uczniowie z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Zalewie wraz z wychowawczynią Urszulą Grodzicką. Gościem specjalnym był Mariusz Kupczyński, funkcjonariusz Straży Granicznej w Braniewie, który przeczytał dzieciom bajkę pt. „Historia nowa o smoku z Krakowa”.

Spotkanie było również niepowtarzalną okazją do rozmowy na temat służby w Straży Granicznej, formacji podobnej do policji, lecz – jak się okazało – nieznanej dzieciom. Nasz gość specjalny przygotował dla uczestników spotkania prezentację multimedialną, podczas której dzieci dowiedziały się, że tak jak w domu czy szkole za ich bezpieczeństwo odpowiadają rodzice bądź nauczyciele, pozamykane na noc drzwi i okna, tak za bezpieczeństwo naszego wspólnego domu jakim jest Polska, za ochronę jej granic, odpowiada właśnie straż graniczna. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda przejście graniczne, pojazdy używane w codziennej służbie oraz dowiedzieli się, jak kontrolowane jest przekraczanie granicy państwowej. Każde dziecko mogło wziąć do ręki paszport oraz sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia czy nie jest sfałszowany.