Spotkanie z historią

W piątek 17 maja 2013 r. w ramach akcji „Całe Zalewo czyta dzieciom” odbyło się spotkanie, w którym udział wzięły dzieci z oddziału „0” ze Szkoły Podstawowej w Zalewie  oraz Krystyna Kacprzak, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej.

Na początku spotkania dzieci obejrzały prezentację pt. „Dzieci z Zalewa i okolic – 100 lat temu”, zawierającą zeskanowane stare fotografie. Przedszkolaki mogły zobaczyć, jak 100  lat temu ubierali się oraz czym bawili się ich rówieśnicy. Każde dziecko mogło również wziąć do ręki stary, około stuletni zeszyt lekcyjny, przyniesiony przez Panią Krystynę.

W drugiej części spotkania dzieci z zainteresowaniem wysłuchały dwóch legend czytanych przez naszego gościa specjalnego: pierwszej o tym, jak zioło biedrznica pokonało zarazę w Zalewie oraz drugiej o rusałce z jeziora Ewingi, będącej ostrzeżeniem dla ciekawskich pragnących poznać tajemnice jeziora. Do legendy o rusałce dzieci wykonały piękne rysunki. Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie w bibliotece.