Po co Polakom biblioteki?

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również od 2010 r.  Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie.

Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki – spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu. W bibliotece w Zalewie mieszkańcy mają do dyspozycji 3 komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą także skorzystać z drukarki, kserokopiarki i skanera. Komputery są też dostępne w filiach biblioteki w Borecznie i Jerzwałdzie.

Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole.

MGBP w Zalewie organizuje różne zajęcia dla dzieci i młodzieży, na przykład lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, Całe Zalewo czyta dzieciom – cykliczne spotkania promujące głośne czytanie dzieciom, Piątkowy Klub Mam – miejsce spotkań dla mam i ich małych dzieci w wieku od 0 do 6 lat, Święto Misia oraz Noc z duchami w bibliotece.

Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją na temat danych opublikowanych w raporcie – MASHUP