Zostaw swój ślad na mapie kultury!

1 grudnia 2010 r. w Internecie pojawił się nowy, ciekawy adres www.mapakultury.pl Jest to interaktywna mapa Polski, tworzona przez internautów. To zaproszenie dla wszystkich, a zwłaszcza dla pasjonatów kultury swojego regionu lub miasta, do zamieszczania informacji o lokalnych ciekawostkach, historiach oraz wydarzeniach, które kształtują tożsamość danego miejsca. Mapę tworzą wizytówki ciekawych ludzi, miejsc i klimatów, które pomogą nam odkryć przeszłość – tę odległą i tę całkiem bliską – różnorodną i wielokulturową …Na portalu można m.in. opisać swoje ulubione „kulturalne” miejsce, zaprezentować wyjątkową lokalną historię, stworzyć własny szlak turystyczno-kulturowy, albo po prostu dowiedzieć się więcej o wybranym regionie Polski, miejscu lub osobie z nimi związanej.

Mapa Kultury to pierwszy ogólnopolski portal społecznościowy zachęcający do poznawania kultury lokalnej i dzielenia się swoimi relacjami z innymi. Hasło „Kultura cię zaskoczy – zaskocz innych, opowiedz o swoim miejscu” wyraża ideę portalu. Dzięki stronie można przekonać się, że polska kultura jest intrygująca, pełna niespodziewanych faktów, możliwych do odkrycia, jeśli tylko chce się ją poznać.

Zawartość Mapy Kultury jest podzielona na trzy główne kategorie: LUDZIE, MIEJSCA, KLIMATY.

W kategorii LUDZIE umieszczane są informacje o ciekawych postaciach, ze szczególnym uwzględnieniem: pisarzy i poetów, artystów plastyków, muzyków, architektów, ludzi kina i teatru, społeczników, czy mecenasów sztuki.

W kategorii MIEJSCA znajdują się wpisy dotyczące: architektury sakralnej (kościoły, klasztory, kapliczki, synagogi, zbory) architektury świeckiej (pałace, zamki, karczmy), parków i ogrodów, zabytków archeologicznych, zabytków techniki, cmentarzy, muzeów, skansenów itp.

Kategoria KLIMATY zawiera informacje o lokalnych obyczajach i tradycjach – związanych z muzyką, śpiewem, tańcem i zabawą. Zbierane są legendy, miejskie i ludowe opowieści, podania, anegdoty.

Wystarczy kilka kliknięć, aby zaznaczyć swoją miejscowość i podzielić się ciekawymi historiami o swojej okolicy na Mapie Kultury.

Projekt jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz